Korlas – Ducati, Triumph Motorcycles, Italjet, Royal Alloy, Fantic Türkiye Resmi Distribütörü

B Sınıfı Ehliyet İle 125cc Motosiklet Kullanmak

Türkiye’de motosiklet tutkunlarını sevindirecek bir gelişme yaşandı. 10 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte, B sınıfı ehliyet sahipleri belirli koşulları sağladıkları takdirde 125cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

Bu önemli düzenleme, B sınıfı ehliyet sahiplerine daha geniş bir kullanım alanı ve alternatif sunarken, aynı zamanda trafik güvenliği konusunda da bazı kriterleri içermektedir.

Bu kapsamda, 125cc motosiklet kullanımı için şu şartlar aranmaktadır:

Deneyim: En az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Sağlık Şartları: Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen iki tekerlekli araçları kullanacaklar için aranan sağlık şartlarını taşımak.

Geçmiş Belgesi: Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması gerekmektedir.

Eğitim ve Sınav: Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerekmektedir.

Yapılan düzenleme sadece kişisel kullanım için geçerli olup, ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler bu kapsamın dışındadır. Ayrıca, bu düzenlemeyle ilgili detaylar Bakanlık tarafından açıklanmış durumda. Sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kodun eklenmesiyle birlikte, bu hakka sahip olan sürücülerin belgelerine ek bir işlem yapılmasına gerek kalmayacak. Ancak, isteyen sürücüler 2 yıl içinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecekler.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte motosiklet tutkunlarının seçenekleri daha da genişliyor. Korlas olarak distribütörlüğünü üstlendiğimiz Royal Alloy markasının Tigara Grande 125 ve Grand Tourer 125 modellerini ve yakın tarihte duyurduğumuz Kamax markasının Cubpro 125 modeli de artık B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilecek.

Scroll to Top

korlas